Кошик
462 відгуків

Як встановити димосос для твердопаливного котла?

Як встановити димосос для твердопаливного котла?

У попередній статті ми давали поради, як підібрати димосос для твердопаливного котла перед тим, як купити димосос для котла (ексгаустер). Тут ми розглянемо: як підключити димосос, як регулювати або автоматизувати його роботу; а також детально розглянемо нюанси, як встановити димосос і як чистити димосос і який герметик для димососа підходить (а також герметик для димоходу). Дана стаття буде корисна для тих, хто планує зробити димосос своїми руками або вже купив готовий.

- Перед установкою переконайтеся, що є приплив повітря з вулиці. У конструкції ежекторного димососа саме крильчатка створює розрядження, а без надходження повітря воно все ж з'явиться ненадовго, але в певний момент лопаті почнуть ганяти повітря вхолосту, не створюючи ніякого ефекту. Припливна вентиляція – необхідна вимога для стабільної роботи.

- Перед вирізом отвори або сегмента в димоході для установки ежекторного димососа (ексгаустера) на вже чинний димохід, необхідно звернути увагу на те, куди і як ми будемо монтувати пристрій для спрощення його подальшого обслуговування.

- Справний котел. Ви повинні переконатися в тому, що котел сам справно працює. Часто проблемою поганої тяги може стати забруднене газохід, особливо якщо котел має тонкий газохід 15-20 мм, навпаки оптимальних 45-50 мм

- Щоб ежекторний димосос для котла (ексгаустер) допомагав вирішити проблему поганої тяги в трубі димоходу необхідно дотримуватися правила монтажу, адже неправильно приєднаний ексгаустер може і зовсім не допомагати. Також ремонт або перероблення димоходу повинні відповідати паспорту котла.

Важливо! Настійно рекомендуємо вибрати димосос для котла і додаткове обладнання так, щоб при відсутності мережевого електроживлення, була можливість безперешкодно виводити котлові гази!

Як встановити димосос на котел, піч і камін?

В якості прикладу візьмемо наші димососи для твердопаливних котлів ABC TECH.

ABC TECH Димососи для твердопаливних котлів

1. Накладної димосос.

Щоб встановити накладної димосос попередньо підбирається накладної елемент по діаметру газоходной труби. (На час написання статті ми виробляємо в 2 розмірах від 110 до 180 мм і від 200 до 300 мм). Установка йде поверх труби. Попередньо потрібно просто вирізати прямокутний отвір болгаркою за шаблоном, при цьому димохід розбирати не потрібно. Після наноситься герметик або накладається азбестова прокладка (варто відзначити, що азбестова прокладка рідко необхідна, зазвичай достатньо тільки силікону) на трубу і інжекційний димосос, і закріплюватися хомутами. Установка проводиться на одностінні та сэндивич-димарі, як прямокутні, так і круглі труби. Самий швидкий і простий монтаж.

а) якщо це сендвіч труба, то робимо цей крок, якщо ж монтуємо на неутепленную трубу відразу, то пропускаємо. Спочатку необхідно вирізати отвір розміром приблизно з половину димаря по ширині і по висоті на 2-4 см вище, ніж накладної ексгаустер. Потім слід прибрати утеплювач на вирізаної частини. Це робиться для того, щоб легко завести хомути для фіксації і не порізати руки об краю вирізаної частини сендвіч-труби.

б) далі потрібно вирізати прямокутний отвір за шаблоном (який або буде йти в комплекті чи можна зробити його самому з паперу, картону). Інжекційні димососи ABC TECH вимагають прямокутного різу: 90х330 мм для моделі ДІ-2 і 130х405 мм для ДІ-2-100.

в) після цього на трубу наноситься герметик. (Якщо використовуєте прокладку, то прокладка накладається поверх. При цьому можна використовувати герметик червоний). Герметик наноситься на сам ексгаустер.

г) у завершенні прикладаємо ексгаустер до труби (або прокладці) і затягуємо хомутами. Даємо герметику підсохнути в районі доби.

як встановити накладної димосос

Фото монтаж інжекційного димососа

2. Канальний димосос.

Перш, ніж встановити канальний димосос, він попередньо підбирається виходячи з діаметра патрубків на эксгаустере. (На час написання статті ми виробляємо патрубки для труб: 120, 150, 160, 180 мм) Установка ведеться врізкою в сегмент димової труби, тобто спочатку потрібно вирізати шматок труби, а потім вставити. При установці даного типу ексгаустера може бути проблема з демонтажем або підйомом димоходу: він зафіксований або довгий. Вирішується це розбиранням шматка димоходу.

В процесі монтажу можуть знадобитися перехідники (гільзи) для з'єднання патрубків димососа з димоходом методом «з диму» або «за конденсату». Причому вихідний завжди з'єднуємо «з диму», а от як підключити входить – буде вирішувати майстер при монтажі. У разі підключення «з диму»: ексгаустер одягається поверх нижній частині димоходу, а потім поверх нього насаджується труба димоходу.

Ми практикуємо такий тип підключення виходячи з наступного:

Коли у вас є природна подача повітря, то котли зазвичай працюють у режимі тління і конденсат випадає регулярно. В такому випадку краще підключитися «за конденсату». А коли ми монтуємо ексгаустер і нагнітаємо додатково повітря, то процес горіння більш динамічний, що підвищує температуру топкових. І в цьому випадку необхідно підключати вже «з диму», щоб виключити потрапляння димових газів всередину приміщення.

як встановити канальний димосос

Фото види складання димоходів

В цілому, монтаж аналогічний установці накладного ексгаустера. Підготували труби під врізку, завдали герметик, зібрали і дали добу йому застигнути.

як встановити канальний димосос

Фото монтаж канального димососа: У першому варіанті збірка "з диму", у другому "за конденсату".

3. Пічний або камінний димосос.

Камінний димосос встановлюється як і накладної інжекційний димосос, лише отвір вже робиться на цегляній кладці каміна або печі. Вирізується прямокутний отвір за розміром патрубків або ж 2 отвори фрезою розміром 100 мм.

Де встановити димосос?

Приміщення/вулиця. Встановити димосос для твердопаливного котла можна як у приміщенні, так і надворі. Якщо розібрати або зняти димар не виходить, то потрібно або установка накладного димососа, або встановлення зовні. В будинку легше монтувати (особливо якщо це відбувається взимку), так і обслуговувати, ремонтувати. Але варто зазначити, що тоді ексгаустер повинен мати ступінь захисту, наприклад наші мають IP 44. Додатково потрібно ізолювати ексгаустер від прямого попадання опадів – наприклад, зробити додатковий кожух або козирок.

При дотриманні умов монтажу можна домогтися терміну служби ексгаустера співставного з тривалістю експлуатації котла. Можна також додатково встановити дефлектор на вершину труби. Він забезпечить захист ексгаустера від впливу вологи (а також підніме тягу), тобто виключається попадання опадів і, як наслідок, виключається ризик від ранньої корозії деталей ексгаустера та частин димоходу.

Як підключити димосос до котла

Як підключити димосос?

Існує кілька варіантів підключення ексгаустера. Слід також зауважити, що крім недостатньої тяги, існує проблема надлишкової тяги, що призводить до підвищення витрати палива і до зниження ККД. Щоб цього уникнути існують різні способи відключення або регулювання потужності. Продуктивність також слід коригувати індивідуально в залежності від якості твердого палива, режиму горіння і ступеню прогріву димоходу. Система управління роботи ексгаустера також дозволить автоматизувати і убезпечити процес горіння.

Як підключити димосос для котла

Фото схема підключення димососа

Існують наступні варіанти підключення ексгаустера:

1) Безпосередньо підключити димосос до мережі 220 В.

Просто підключаємо до харчування розетки. Димосос для твердопаливного котла може працювати в тривалому безперервному режимі під час опалювального періоду. Для побутових ексгаустерів використовуються асинхронні двигуни, тому в ланцюзі завжди необхідний робочий конденсатор для зсуву фази!

Варто зауважити, що асинхронний двигун WT 150/20 зазвичай підключається до однофазної електромережі напругою ~220В±10% (50 Гц), але, додатково змінивши схему підключення, його можна приєднувати до трифазної мережі 220 В.

Схема підключення двигуна димососа

Схема підключення двигуна. Двигун димососа WT 150. Для роботи використовується праве обертання, для самоочищення - ліве.

2) Термопара з терморегулятором. Димососи ABC TECH з терморегулятором комплектуються спочатку.

Як і в попередньому варіанті, підключення ведеться безпосередньо в мережу. На терморегулятор встановлюється температура від 50 до 350 градусів і за досягнення встановленої температури, димосос буде відключатися.

Приклад: ви встановили димосос для твердопаливного котла на висоті 1 м від нього і выстановили 150 градусів. Увімкнули в мережу і він почав відразу ж працювати. Ви починаєте топити, і температура, як котла, так і котлових газів, невисока. Тяга на даному етапі найнижча. Ексгаустер буде працювати до тих пір, поки не прогріється димохід котла. Як тільки температура досягне 150 градусів, тяга вже не буде достатньої і ексгаустер сам відключиться. Наступного разу він включиться, як тільки температура впаде нижче 150, а з нею, відповідно, і тяга.

Термопара може розміщуватися як на корпусі, так і на котлі. У разі, якщо установка йде на металевий димосос, то термопара монтується на корпус. Котлові гази прогрівають сам котлової димосос і температура корпусу практична така ж, як і у котлових газів.

Якщо ж установка йде на цегляний або керамічний димохід, то термопара розміщується безпосередньо на сам котел або піч. Контакти від терморегулятора для підключення до дымососу можна підвести потім на будь-яку довжину, просто використовуйте більш довгий дріт.

3) Регулятор швидкості для димососа (або диммер для димососа). Також іменований регулятор потужності.

Існує великий вибір симісторних регуляторів і підібрати його потрібно виходячи з задач регулювання котельного обладнання. Може виготовлятися в різному вигляді: плати, окремі блоки, розетки для монтування в стіну. Мережа 220В підключається до диммери, а потім два контакти йдуть на ексгаустер. Регулювання ведеться від 10 до 100% потужності.

Регулятор швидкості для димососа

Фото регулятор швидкості для димососа

Зауваження! Варто окремо сказати, що однообмоточные двигуни не регулюються по потужності. Вони починаються сильно грітися і часто перегорають, точно як і сам диммер, який його регулює. Такі двигуни потрібно включати завжди на повну потужність. Тому, якщо ви міняєте двигун або димосос на котлі заводської комплектації, то врахуйте, що його робота узгоджена з процесом горіння і управляється автоматичним контролером (автоматикою). І тоді потрібно, щоб він регулювався. Димососи для котлів ABC TECH завжди йдуть з регульованими двигунами.

Регульований двигун для димососа

Фото двигуни для димососа.

1. трехобмоточный регульований двигун

2. однообмоточный нерегульований двигун

 

4) Автоматика котла. Підключається безпосередньо до автоматики. Регулювання ведеться зазвичай спільно з нагнітачем в автоматичному режимі. Двигуни можуть мати зворотний зв'язок у вигляді датчика Холла, щоб зчитувати швидкість обертів. Регулювання димососа автоматикою проста і створює стабільне горіння в камінах, печах, котлах.

Можна поєднувати методи підключення, але зазвичай достатньо одного.

Для того, щоб уникнути надмірної тяги можна скористатися також спільною роботою ексгаустера та регулятора тяги (наприклад, icma/regulus RT3, який контролює заслінку подачі повітря). Наприклад, автоматику роботи ексгаустера виставляєте на роботу 60-61 град, а регулятор на 5 град більше. І в разі, якщо вентилятор починає надмірно тягнути, то заслінка перекриється і припиниться подача повітря, щоб не було перегріву.

Димосос на котел з частотним перетворювачем?

Частотний перетворювач ставиться на потужні двигуни 0,7-5 кВт і на побутових эксгаустерах не використовується. Однак можливо підключати деякі эксгаустеры, як наші, - потрібно переробити схему підключення під трифазну мережу з напругою 220 В.

Який герметик для димососа і герметик для димоходу краще?

Замість герметика для димососа можна використовувати азбестовий шнур, нитку або полотно, паранитовую прокладку. Тут нічого секретного немає, тому докладно розбирати не буде. Проте варто трохи згадати про герметику.

Для початку варто запитати, а які герметики підходять для димоходу і які для ексгаустера? В принципі, можна використовувати будь-термостійкий герметик. Вони, в основному, бувають чорні і червоні. Червоні витримують порядку 285-700 градусів, а чорні приблизно 1200-1600 градусів. Температура, яка вказана на упаковці, часто відповідає дійсності, але варто розуміти, що це крайня температура при якій герметик буде в склеенном або "цілісному стані. Це означає, що "тримати шов" герметик буде при температурі нижчій.

А чи є різниця між герметиком для димоходу і ексгаустера? Так, різниця є, причому герметики підходящі для димоходу не підходять для ексгаустера. Пояснимо спершу фізику з'єднання димоходу. Він встановлюється статично, навантаження на нього немає. Для димоходу краще використовувати чорний герметик з високою ступенем полімеризації (або затвердіння), він більш жорсткий і менше розширюється, тому в процесі експлуатації він почне тріскатися і кришитися. У будь-якому випадку, з'єднання в місці тріщин в процесі роботи котла закоксуется і протікання газів не буде. У цьому випадку, ланки димаря можна буде розібрати. Якщо будете використовувати червоні або інші герметики, то з'єднання потрібно буде вирізати тільки болгаркою, бо як розібрати його вже ви не зможете. Герметики червоні більш "липкі" і залишаються еластичними при більш високих температурах, при роботі димоходу будуть розширюватися разом з трубою. Але іноді все ж таки є сенс використовувати і червоний еластичний герметик, коли потрібно намертво закріпити з'єднання.

Ексгаустер має двигун, який постійно буде створювати вібрацію, тому з'єднання будуть зміщуватися. В даному випадку необхідно використовувати еластичний герметик. Варто зауважити, що температура димових газів в побутових котлах і печах у нормально працюючій встановлення максимум 200-220 градусів і майже всі герметики витримують 220-230 градусів. У будь-якому випадку нам потрібен герметик, який зберігає свою еластичність в з'єднанні. Якщо поставимо герметик чорний (на фото перший), то він просто розкришиться з часом і почне пропускати дим, т. к. з'єднання постійно вібрує.

Який герметик краще для димососа?

Герметик для димососа

Фото герметик для димососа і димаря.

Приклади 1) герметик для димоходу; 2) герметик для ексгаустера (невеликий обсяг); 3) герметик для ексгаустера (великий обсяг).

На фото ми навели приклад, того що зазвичай краще підходить для димоходу і ексгаустера. Рекламувати якийсь бренд не будемо - ми використовуємо і рекомендуємо автомобільний або сантехнічний герметик. Вони ідеально підходять по температурі і обсягом.

Якщо ж установка йде ексгаустера не на "свій" діаметр, то буде потрібно більше герметика. Наприклад, накладною ексгаустер (на 140-180 діаметр потрібно зовсім небагато герметика - з головою вистачить і 2го на фото) ставимо на 110 трубу і зазор між накладкою і эксгаустером великий, тому рахода буде більше, тут економічніше взяти велику тубу під пістолет (на фото 3).

При монтажі ексгаустера ми рекомендуємо встановлювати його на герметики, описані вище (на фото 2 і 3). Однак ми не виключаємо можливості, що можна встановлювати на звичайний герметик, але це підходить тільки в тому випадку, що котел справний і ви його знаєте. Бо, можливо, ваша опалювальна установка буде працювати якийсь момент в аварійному режимі (наприклад, із-за перегріву) і, умовно, 15 хвилин вистачить, щоб герметик потік. Тому, якщо ви впевнені, що вогню в трубі не буде, то можна використовувати будь-герметик для димососа на силіконовій основі. У будь-якому випадку, ми вкрай не рекомендуємо встановлювати ексгаустер на термостійкий чорний герметик або вогнетривку мастику, так як він просто розкришиться.

Як монтувати димосос? Монтаж і експлуатація димососа в нюансах.

- Встановити котлової димосос можна як на горизонтальних, так і на вертикальних ділянках. За винятком равликового і камінного ексгаустерів, їх можна монтувати тільки на вертикальному.

- Уточнення! Якщо установка йде на горизонтальному ділянці, то монтаж рекомендується вести двигуном верх, тому що при установці, навпаки, в двигун буде потрапляти конденсат і більше відкладень зі сміттям, в цьому випадку обслуговувати його необхідно 2-4 рази на місяць.

- Не рекомендуємо завужувати діаметр димоходу після ексгаустера. Це стосується також і самого димоходу. Розширювати – так, завужувати – ні. При установці, головне, щоб діаметр перерізу труби димоходу не був меншого діаметру, ніж у патрубка димососа.

- Необхідно залишати хв. 0,7-1 м прямого ділянки димоходу після димососа для розгону і його ефективної роботи. Під прямим ділянкою димоходу слід розуміти ділянку димоходу без будь-яких трійників, переходів, поворотів та інших вигинів, змінюють геометрію проходу димоходу.

- Чим ближче ексгаустер встановлений до котла, тим вище його ефективність. Як вже було сказано, димососи ABC TECH витримують 350 град (крильчатка 400), а температура котлових газів зазвичай 200-220 град, тому можна сміливо ставити ексгаустер впритул. Винятком є камінний димосос – його потрібно ставити вище, ніж відкрите полум'я приблизно на висоті 1,2 м (з урахуванням того, що язики полум'я досягають висоти 0,8 м).

- Зауваження! Потужність побутових ексгаустерів становить близько 20-130 Вт, тому витрата електроенергії буде невеликий і не позначиться на загальній вартості опалення.

Увага! При першому включенні потрібно перевірити бік обертання крильчатки. У разі, якщо котлової димосос працює «вхолосту» або починає поддимлювати з корпусу самого ексгаустера, то необхідно поміняти контакти місцями.

- При установці канального, накладного, камінного ексгаустерів не слід турбуватися про аварійному живленні, так димосос не перекриває вихід газоходу для природної тяги. Однак при встановленні равликового (димосос котла Холмова) і дахового ексгаустера необхідно створити аварійне живлення або дублюючий ділянку димоходу.

- Звертаємо увагу на димохід: чим більше в ньому кутів 90, тим гірше тяга і для роботи ексгаустера. Якщо труба заходить від котла полога, то легше формувати природну тягу і створювати примусову.

Відео Виготовлення ексгаустера. Як зроблений ексгаустер? Конструкція ексгаустера

Відео Вибираємо ексгаустер для котла, каміна і печі. Монтаж і обслуговування ексгаустера

Як обслужити димосос? Як часто чистити димосос?

Технічне обслуговування димососа. Під час своєї роботи двигуна крильчатка покривається сажею, тому її потрібно регулярно чистити. Порядку 1-4 рази за сезон, залежно від того, чим топити. Якщо це скажімо вологі дрова, то чистити потрібно буде ще частіше – щотижня. Двигуни ABC TECH мають 2 сторони обертання. Лопаті крильчатки мають загнутий форму. Це зроблено для самоочищення крильчатки, щоб рідше розбирати корпус. Достатньо лише перекинути 1 контакт і включити димосос в такому противовращении на 15 хвилин кілька разів на місяць під час опалювального сезону. Також наші димососи ABC TECH дозволяють зняти двигун, не розбираючи з'єднання. Канальний, камінний і накладної эксгаустеры мають двигун, який встановлений на монтажній пластині і легко знімається. Звичайно, після зворотного установці необхідно загерметизувати з'єднання.

Як часто чистити димосос, сажа на дымососе

Фото 1-сажа на димарі 2 - сажа на крильчатці димососа

Зауваження! Бо як нарости присутні в трубі, в теплообміннику і на крильчатці двигуна, необхідно забезпечити зручний монтаж, щоб надалі можна було чистити і обслуговувати димосос.

Буде сильний гул при роботі димососа?

При роботі ексгаустера гула або шуму практично не буває. Якщо взяти наші димососи ABC TECH, то шум становить близько 30-50 дБ. І при підключенні в систему працює тихіше, ніж нагнітач. Шуми можуть з'явитися у випадку, коли лопатки крильчатки погнуті (або відрізняються за вагою, якщо виготовляли ексгаустер самостійно). Шум може також виникати в місцях зміни діаметру, але ця проблема виключно промислових тягодуттьових машин.

Як охолодити двигун димососа?

Варто відзначити, що ексгаустер відрізняється від вентиляторів наявністю теплоізоляції. Двигуни встановлюються поза зоною котлових газів і мають додаткову лопать для охолодження мотора, тому додаткового охолодження не потрібно.

Завершуючи цю статтю, хотілося б сказати, що ексгаустер може не справлятися зі своїм завданням створення достатньої тяги, т. к. причиною може служити зовсім не куплений вами ексгаустер, а димар або котел. Тому просимо до вирішення поганої тяги підходити комплекснои, перед тим як купити димосос, ставити і відповідати на додаткові питання від тих, хто консультує вас.

Враховуючи формат статті, варто згадати в інформативних цілях наступне: якщо з якихось причин вам не вдалося досягти нормальної тяги, а розбиратися в проблемі будь-то котла, ексгаустера або димаря немає бажання, то можна встановити додатково нагнітальний вентилятор. Нагнітач буде працювати на подачу повітря, а ексгаустер на паркан. Однак до такого «розв'язання» краще не вдаватися, а знайти і вирішити проблему.

Відео Як підібрати ексгаустер до твердопаливний котел

Якщо ви вирішили купити димосос – телефонуйте або пишіть нам на пошту. Завжди будемо раді вам допомогти у виборі. Купити димосос Україна ABC TECH. Канальний димосос. Накладної інжекційний димосос. Камінний пічної димосос.

+38 (050) 864 80 47;+38 (098) 864 80 47 Євгеній Овчинніков (Вайбер, Телеграм, Ватсапп)

abctech@ukr.net

Інші статті